User:Jakobudras/sandbox

From Wikipedia, the free encyclopedia
Paekivimüür Eestis

Paekivist müüritis[edit]

Theodose müür
Theodose müür

Paekivi ehk paas on settelise tekkega karbonaatkivimi rahvapärane nimetus. Tuntumad Eesti paekivid on lubjakivi ja dolomiit. Paekivi on ökoloogiline, looduslik, dekoratiivne (ei vaja tööstuslikku töötlemist). Paekivi mahumass jääb vahemikku 2200–2650 kg/m³.

Ajalugu[edit]

Muinas-Eestis, palju sajandeid enne võõrvallutajate sissetungi, kasutati paekivi kaitserajatistes. Näiteks tugevdati linnuste ja kindluste mullast kaitsevalle paekividest kuivmüüritisega. Paekasutuse kõrgperiood oli 13-15. sajand, kui hakati lupja põletama ja võeti kasutusele lubimört. Kohalikust, tolle aja kohta odavast paekivist ehitati kirik-kindlusi, losse ja kaitsemüüre ning hiljem linnades ka elumaju.

Paekivi kasutamine tänapäeval[edit]

Paekivihooneid ehitatakse vähe, mõningal määral kasutatakse paekivi väikemajade vundamentide tegemiseks ja neeki kivid on enamasti hangitud vanadest varemetest. Pae ehitusfüüsikalised omadused (madal poorsus ning sellest tulenev liigne soojusjuhtivus) ei vasta kaasaegsetele ehitusmatejalidele esitatavatele nõuetele. Seetõttu kasutatakse meie paremaid paesorte suurtes kogustes ehituskillustiku tootmiseks. Killustikku vajatakse betooni, asfaltbetooni ja raudbetoontoodete valmistamiseks, teedeehitusel ja mitmesugustel muudel ehitustöödel. Killustikku valmistatakse Eestis miljoneid kuupmeetreid aastas.

Üldmõisted ja reeglid[edit]

Paekivist lintvundamendid, postid, keldriseinad, soklid, tugimüürid ja hoonete seinad laotakse mördil, enamasti ebakorrapärase kujuga kividest. Mördi ülesandeks müüritises on üksikute kivide sidumine ja kividele sobiva aseme moodustamine. Paekividest müür laotakse kihtide kaupa ja kihi ulatuses võimalikult ühekõrgustest kividest. Müüriladumise põhireegel on: iga kihi piki- ja põikipüstvuugid peavad olema seotud, st kaetud järgneva kihi kividega. Paekivisid sorteeritakse paksuse järgi, piki- ja põikipindkivideks ning täitekivideks. Et piki- ja põikpüstvuugid saaksid nii pind- kui täidisridades seotud, tuleb kivid kihis laduda vaheldumisi- kord pikuti, kord põiki. See tähendab, et pikipüstvuugid seotakse põikikividega ning põikipüstvuugid pikikividega.

Vaata ka[edit]

Viited[edit]

1."The history of limestone". Inglise

2. "Paekivi". Eesti

3."How limestone is used in building". Inglise